Spora Başlamak İsteyenler

Yaş ilerledikte daha sağlıklı,zinde ve daha fit olmamız için spor yapmamız gerekiyor.Spor hem bedenen hemde ruhen insanı dinç kılan bir aktivitedir. Spor yapınca insanın kendine güveni gelir, duruşu değişir. Bir zaman sonra 2’şer 2’şer çıktığınız merdivenleri çıkamaz hale gelirsiniz, yürürken yorulmaya başlarsınız . Kısaca hamlaşırsınız. Vucudunuz yağlanır ve mini mikinilerden göbeğinizi kapatan mayolara, dar elbiselerden bol elbiselere geçiş yaparsınız. Ama eğer spor yapmaya karar verdiyseniz hayatınız ve sağlığınız için önemli bir adım atmışsınız demektir. Şimdi, spor yapmaya karar verdiniz ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız bunları okuyun.

Favori spor dalınızı bulun: Yaparken zevk alacağınız bir spor dalımı seçmek istiyorsunuz? Grup olarak mı çalışmak istiyorsunuz yoksa tek başınıza mı? Amacınız bölgesel zayıflamamı yoksa form tutmak mı? Önce buna karar vermeniz gerekiyor.

Kendinizi meşgul etmek için mi sporu tercih ediyorsunuz?: Evde vakit geçirmekten sıkıldınız ve sosyalleşmek için sporu seçtiniz. Bu aslında güzel bir karar ama bu amaçla işe başlarsanız kendinize başka bir uğraş ve arkadaşlar bulduktan sonra sporunuzu ihmal edecek ve hatta hiç gitmeyeceksiniz. Bunun için ‘sağlığım ve kendimi iyi hissetmek için spora başlıyorum’ demeyi kabullenin.

Bir klübe katılın: Bir spor klubüne üye olursanız sizinle beraber orada efor sarfedenleri görünce kendinizi iyi hisseder ve motive olursunuz.

Yarışmalara katılın: Düşük seviyeli spor müsabakaları spor ruhunu ve sabrı öğretir. Başarılı olursanız bu size hırs katar.

Eğitim ve spor sırasında eğlenin: Pek çok spor dalında kulağınızda kulaklığınızla sevdiğiniz müzikleri dinleme olanağı sağlanır. En hareketli parçaları playlist’inize ekleyin. Yapamadığınız hareketlerde kendinizle dalga geçin ve başardığınız zaman kendinizi ödüllendirin. Yüzmeye karar verdiyseniz kendinize eğlenceli sandaletler,paletler, mayolar, havlular alabilirsiniz.

Pes etmeyin: Spora başladığınız ilk haftalar vücudunuzda hamlıktan dolayı oluşan ağrılar olacaktır. Kendinizi halsiz hissedeceksinizdir. Asla pes etmeyin! Sonraki haftalarda her şey düzelecek ve spor yapmak alışkanlık haline gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.