Dağınıklığı Çözmenin Yolları Nelerdir?

Günlük evinizde biriken dağınıklık gözünüzü korkutacak bir hale gelebilir. Pratik yöntemlerle dağınıklığın önüne geçme şansınız mevcut. Pratik yöntemlerle dağınıklık sorununuzu çözebilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz.

Dağınıklığın önüne geçmek için:

  • Odadan çıkmadan önce bir dönüp bakın. Birkaç saniyenizi ayırın ve yerinde olmayan her şeyi kaldırıp eski yerine koyun. Odaya ait olmayan eşyaları alın ve yerlerine götürün. Böylece dağınıklığın önüne geçebilirsiniz.
  • Kurallar koyun. Tüm ev sakinlerinin görebileceği kurallar tablosu oluşturun ve asın. Örneğin: “Yemek masasının üstüne okul çantaları bırakılmaz!” Kurallara uymayanlara, kendinizce belirlediğiniz cezalar uygulayın. Akşam yemeğini hazırlamak, hafta sonu bilgisayar oynamayı yasaklamak gibi.
  • Eve ne zaman yeni bir eşya alırsanız, eski olanı atmak veya ihtiyacı olana vermek alışkanlığını benimseyin. Böylece zaman içinde evinizdeki döküntüler ortadan kalkmış olacaktır.

Gruplamak, dağınıklığı önlemek için başarılı yöntemlerden biridir:

  • Mutfak dolaplarını, süper marketlerdeki gibi bir sistem kullanarak gruplayabilirsiniz. Benzer kategorilerdeki erzakları veya mutfak gereçlerini bir arada tutmak, daha düzenli görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca aradığınızı hemen bulmanızı sağlar.
  • Bir gün mutlaka lazım olur düşüncesinden kurtulun. Bir eşyayı uzun zamandır kullanmadıysanız, sizin için elzem değildir. Eşyalarınıza bir göz atın ve 1 yıldır hiç kullanmadıklarınızı atın.
  • Giysi dolabınızı elden geçirin. Zayıflayınca giyeceklerinizi, içine giremediklerinizi elden çıkarın. Size olmayan kıyafetler hem moralinizi bozar, hem yer işgal eder. Onun içine girecek kadar zayıflarsanız, ödül olarak kendinize yenisini alırsınız.
  • Kullanmadığınız eşyaları geri dönüşüme göndererek hem çevreye, hem evinize iyilik yapmış olursunuz. Bu konuda internette yeterince bilgi bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.