Meyve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • Pamuklu Ve keten kumaştan meyve lekesini çıkarma: Leke olan kumaşı bir kazan veya benzeri bir kabin içerisine atın ve bol su ile kaynatın. Bu şekilde leke çıkacaktır. Yinede leke çıkmadıysa yıkama suyun içerisine oksijenli su yada çamaşır suyu ekleyip yıkayın.
  • Yünlü ve ipekli kumaştan meyve lekesini çıkarma: Leke olan kısmı amonyaklı su içerisinde bekletip ıslatın. Sodyum perborat katilmiş su içerisinde yıkayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.
  • Renkli ve sentetik kumaştan meyve lekesini çıkarma: Sabunlu su ile yıkayın leke çıkacaktır. Hala meyve lekesi çıkmadıysa sıcak suyun içerisine limon katin ve suyun içerinde biraz bekletip yeniden yıkayın. Bir başka yöntem ise, 90 derecelik bir ölçü alkol ile bir ölçü suyu karıştırın ve lekeyi bu karışımla ile siliniz. Leke çıkınca bol su ile durulayıp kurutmak için asabilirsiniz.
  • Pamuklu kıyafetteki meyve lekesini çıkarmak: Meyve suyu elbiseye dökülünce en hızlı şekilde musluk gibi bol akan suyun altında tutarak yıkarsanız leke hemen çıkacaktır. Unutmayın meyvenin suyu üzerinize damlar damlamaz bu yöntem uygulanmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.