Pilates Nedir ve Pilates Hakkında Bilinmeyenler

Pilates son zamanların en popüler sporlarından biri olmakla birlikte doğru pilates hakkında fazla bilgi bilinmemektedir.Pilates doğru yapıldığında mükemmel sonuçlar verip,yanlış yapılmasında ise vücudumuzuda istenmeyen zararlara yol açabilmektedir.Her zaman ne türlü spor yapılırsa yapılsın doğru uzmanlar tarafından bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.
İzmir Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğretim görevlisi Uzm. Fzt. Hülya Özlem Şener, son yılların moda zayıflatma programı olarak tanıtılan Pilates’in yürüyüş ve diyetle beslenmediği sürece kilo kaybına neden olmayacağını ancak fit görünüm için en doğru egzersiz sistemi olduğunu söyledi.

Pilates hakkında bilinmeyenler
Yanlış uygulanan Pilates programlarının bugüne kadar omurga kırıklarından tansiyon sorununa kadar pek çok önemli rahatsızlığa neden olduğuna değinen İzmir Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğretim görevlisi Uzm. Fzt. Hülya Özlem Şener, “Televizyonda Pilates yapan birbirinden fit ünlüleri gören bir ev kadını, programa denk geldiği gün Pilates yapmaya başlıyor. Ancak asla böyle olmamalı. Pilates yapacak kişi ilk önce bir fizyoterapist kontrolünden ve değerlendirmesinden geçmeli” dedi. Kardiyovasküler ve diğer tüm sistemleri açısından kontrolden geçmiş ve egzersiz yapmasına engel bir sağlık sorunu olmayan bireyin fizyoterapist tarafından kısalık ve esneklik testleri, kas testleri, eklem yapısı değerlendirmeleri yapıldıktan sonra Pilates yapmaya başlamasının uygun olacağını belirten Uzm. Fzt. Şener, “Herkesin bireysel test sonuçları farklı olmakla birlikte benzer profillerden bir grup oluşturulup toplu halde de Pilates yapılabilir” dedi.

Şener, Pilates’in yararları hakkında şu bilgileri verdi:
“Pilates, vücut farkındalığı yaratır, duruşu düzelterek duruş bozukluğunun neden olacağı kas iskelet sistemi problemlerinden korur, ağrıların ve şikayetlerin tekrarlanmasının önüne geçer, vücuda esneklik kazandırır. Denge ve koordinasyonu artırarak özellikle başta omurga olmak üzere tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlar. Kasların kuvvet ve dayanıklılığının artmasına paralel günlük hareketler sırasında yaşanan yorgunluğu ortadan kaldırır. Gün aşırı olmak kaydıyla haftada 3 kez ya da yürüyüşle desteklenmek kaydıyla haftada iki kez yapılabilir. Ancak önemli olan, keyif alınan bir zamanda, örneğin sevdiğiniz diziyi seyrederken ya da eşinizle sohbet ederken bunu yapmanızdır” dedi.

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar
Pilates zayıflatır: Pilates zayıflatmaz. Stabilizasyonu sağlayarak doğru kasların kullanımıyla, kasların düzgün kasılarak uzamasını sağlayan Pilates, beden olarak küçülmeyi sağlar. Ancak yürüyüş ve diyetle birlikte yapılması durumunda zayıflamaya neden olur, fit bir görüntü elde edilir.

Pilatesi belli bir süre yapmak fit görünüm için yeterlidir: İnsan vücudundaki kaslar eğer kullanılmazsa, 1 saat içinde görevini bırakmaya başlar. Yani bir yaşam biçimi haline getirilmediği sürece Pilates yaparak elde edilen fit görünümün sürdürülmesi mümkün değildir.

Haftada bir kez Pilates yapmak yeterlidir: Pilates’in haftada 3 kez yapılması en uygun olanıdır, her gün bile yapılabilir. Yürüyüşle desteklendiği sürece haftada 2 kez yapmak da yeterli olabilir.

Herkes Pilates yapabilir/yaptırabilir: Pilates, akıl ve vücut birlikteliğini sağlayan bir koordinasyon egzersiz sistemidir. Bu nedenle Pilates’e başlamadan önce mutlaka bir fizyoterapist kontrolünden ve belli sağlık testlerinden geçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Pilates eğitimi veren kişinin fizyoterapi kökenli ya da fizyoterapistten eğitim almış bir kişi olması çok önemlidir.
kaynak/milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.