Bebeklerde Pişik Nedir? Nasıl Önlenir

Pişik, bebek bezinin cilde temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve kabarıklık şeklinde ortaya çıkan cilt sorunudur. Bazen hafif kızarıklık şeklindeyken, daha şiddetli pişiklerde ise su toplanması, cildin soyulması, yaralar açılması ve iltihaplanması görülebilir.

Pişik neden oluşur?
Pişiğin esas nedeni ıslaklık ve bez temasıdır. Islaklık ve sürtünme ile cilt tahriş olur. Bezin sıkı bağlanması, sık değiştirilmemesi de pişik olasılığını arttırır. Alt değiştirme sırasında kullanılan ıslak bezler tahrişi arttırabilir. İshal ve antibiyotik kullanımı da pişiğe neden olabilir. Tahriş olmuş deri, kapalı ve nemli ortamda enfeksiyon gelişimine açık hale gelir. Bakteri veya mantarların yerleşmesiyle pişik daha da kötüleşebilir. Bu da tedaviyi zorlaştırır ve iyileşme sürecini geciktirir.

Pişik önlenebilir mi?
Nem ve sürtünme pişiğe neden olduğundan, bez bölgesinin kuru, temiz ve serin tutulması en etkili önlemdir. Bebeğin bezi sık değiştirilmeli, bezin çok sıkı olmamasına özen gösterilmelidir. Alt değiştirme sırasında bebeğin altı bir süre açık bırakılarak hava alması sağlanmalıdır. Her alt değiştirmede ıslak pamukla cilt temizlenmeli, kuruma sağlandıktan sonra pişik önleyici krem sürülmelidir.

Pişik kremi nasıl etki eder?
Koruyucu özellikte pişik kremleri ince olan bebek cildinin üzerinde tabaka oluşturarak bez sürtünmesi, idrar ve dışkının tahriş etkisini azaltır. Pişik oluştuktan sonra da aynı etki ile iyileşmeyi kolaylaştırır. Ancak pişik kremlerinin iyice temizlenmiş ve kuru cilde uygulanması önemlidir.

Nasıl tedavi edilmelidir?
Tüm önlemlere ve iyi alt bakımına rağmen pişik gelişebilir. Özellikle egzemaya yatkınlığı olan bebeklerde daha sık görülür. Pişik bölgesi suyla yıkanıp kurutulmalıdır. Tahrişi arttırabileceğinden sabun kullanılmamalıdır. Kuruma sağlandıktan sonra tedavi edici özelliği olan bir pişik kremi uygulanmalıdır.

Neler Yapılmalı?
• Bebeğin bezinin ıslak olup olmadığını sık kontrol edin, ıslandığında hemen değiştirin.
• Bazen kullanılan bezin tipini ve markasını değiştirmek yarar sağlayabilir.
• Alt değiştirme sırasında katkı maddesi içermeyen ıslak mendiller veya sadece ıslak pamukla temizlik yapın, sabun kullanmayın.
• Mümkün olduğunca bez bölgesini havalandırın
• Her alt değiştirmede ince bir tabaka koruyucu pişik kremi uygulayabilirsiniz.
• Hava aldırmayan naylon külot giydirmeyin.
• Talk pudrası kullanmayın.

Dr. Gülsemin Güloğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.