Bebeklerde Kesintisiz Uyku için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ünlü bebek bezi markası prima 10 ülkede 8bini aşkın ebeveynle yapmış olduğu araştırmada bebeklerde sevgi, uyku ve oyun alışkanlıklarıyla ilgili ilginç sonuçlar ortaya koydu.
Araştırmanın Türkiye sonuçlarına göre, ebeveynlerin yüzde 84’ü bebeklerine sevgilerini sarılarak gösteriyor. Araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuç da Türkiye’deki bebeklerin yüzde 76’sının Oyun sırasında bir oyuncağa ihtiyaç duymaması.

P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, bebeklerin sevgi, uyku ve oyun alışkanlıklarının kültürlere göre farklılığını ortaya koymak için 10 ülkede 8 bini aşkın ebeveyn ile bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre, Türkiye’deki ebeveynler bebeklerinin mutlu ve sağlıklı gelişimleri için “sevgi”yi öncelik olarak görmekle birlikte sevgi, uyku ve oyunun birbirinden ayrı tutulamayacağını düşünüyor.

Ebeveynlerin İçin Bebeklere Sevgiyi İfade Etmenin En Etkili Yolu Sarılmak

Araştırmaya göre ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 84’ü bebeklerine sevgilerini göstermenin en iyi yolunun sarılmak olduğuna inanıyor. Ebeveynlerin yüzde 37’si bebeğin mutlu ve sağlıklı gelişimi için birincilik önceliğin sevgi olduğunu düşünürken çoğunluğu da sevgi, uyku ve oyunun birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu düşünüyor.

“Kesintisiz uyku için bez bölgesi kuru kalmalı”

Araştırma bebeklerin uykuya dalma yöntemi ve uyku süresi gibi konularda Türkiye’deki ebeveynlerin araştırmaya dahil edilen diğer ülkelerdeki ebeveynlere kıyasla daha titiz olduklarını ortaya koyuyor. Ebeveynlerin yüzde 74’ü bebeklerini uyutmak için düzenli bir yönteme sahip. Ayrıca araştırmaya dahil edilen ebevenlerin yarısından fazlası bebeklerine uykuya dalmadan önce sakinleştirici müzik dinletmeyi tercih ettiklerini belirterek, Türk ebeveynlerinin müzikle yetiştirme eğilimini ortaya koyuyor.

Ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 69’u bebekleri için düzenli bir uyku saatine sahipken, yüzde 31’i bebeğinin kendiliğinden uykusunun gelmesini bekliyor. Ayrıca ebeveynlerin yaklaşık yüzde 80’i bebeklerinin kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuyabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın bez bölgesinin kuruluğu olduğunu düşünüyor. Bu araştırmalardan yola çıkarak bebeklerin kesintisiz ve düzenli bir uykuya sahip olması için ürünlerini geliştiren Prima, yeni Aktif Bebek ile 12 saate kadar kesintisiz kuruluk amaçlıyor.

“Oyunda Hem Yaratıcı Hem Geleneksel”

Uyku konusunda daha titiz davranan ülkemizdeki ebeveynler, oyun söz konusu olduğunda ise bebeğin hayal gücüne çok önem veriyor. Ebeveynlerin yüzde 70’i oyunun bebeğin eğitimi ile iç içe olduğunu düşünüyor. Araştırmaya dahil olan ebeveynlerin yarısı, bebeklerinin oyun oynarken herhangi bir kurala bağlı kalmadan, özgürce oynamaları gerektiğine inanırken; yüzde 41’i eğitici oyunlar yerine yaratıcı oyunları tercih ediyor.
Ayrıca ebeveynlerin yüzde 44’ü bebeklerinin oyun saatlerine dahil olduklarında kendileri ile aralarındaki ilişkinin güçlendiğine inanıyor. Yüzde 43’ü ise her gün ortalama bir buçuk saatini oyun için ayırıyor. Bebeklerin yüzde 76’sı herhangi bir oyuncağa ihtiyaç duymuyor ve yüzde 78’i alkışlamak, şarkı söylemek gibi geleneksel oyun yöntemlerini tercih ediyor.

Prima’nın Sevgi, Uyku ve Oyun manifestosu kapsamında gerçekleştirilen araştırma Canvas8 isimli araştırma şirketi tarafından 10 ülkeden 8 bini aşkın ebeveyn ile görüşülerek hazırlandı.

Prima’dan Bebeklerin Sevgi, Uyku ve Oyun Anlarını Sahiplenen Manifesto ve Özel Şarkı

Sevgi, Uyku ve Oyun manifestosu bebeklerin büyüme yolculuğunda milyonlarca farklı yol olduğunu ve her bebeğin gitmesi gereken yere kendi yolunu seçerek; kendi zamanlamasıyla varacağını vurguluyor. Yeni manifesto ile Prima, tüm dünyada bebeklerin sevgi, uyku ve oyun anlarının milyonlarca farklı şekilde yaşamasına katkı sağlayacak. Bu amaçla Prima’nın işbirliği yaptığı Şevval Sam, bebeklerin gelişiminde kritik öneme sahip “Sevgi, Uyku ve Oyun”a dikkat çekmek üzere Türkiye’deki anne ve bebeklerinden ilham alarak özel bir şarkı besteleyecek. Prima, şarkının hazırlık aşamasında ilham kaynağı olması için anneleri yarisma@primasevgiuykuoyun.com e-posta adresinden veya Prima Dünyası isimli Facebook sayfasındaki özel uygulama (https://www.facebook.com/PrimaDunyasi/app_670026653117784) üzerinden bebeklerinin sevgi, uyku, oyun anlarının fotoğraf ve videolarını paylaşmaya davet ediyor. Şevval Sam, bu içeriklerden ilham alarak Türkiye’deki bebeklerin sevgi, uyku ve oyun anlarını kutlamak amacıyla bir şarkı besteleyecek. Ardından şarkıya paylaşılan video ve fotoğraflarla bir klip hazırlanacak ve şarkı Şubat ayında tüm Türkiye ile paylaşılacak.
Kaynak/milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.