Kilo Veremiyorum Diyorsanız Dikkat!

Kilo vermek bazen göründüğü kadar kolay olmayabilir.Kilo vermek isterken öncelikle sağlıklı kilo vermeyi hedefleyip vücudunuzu iyi tanımalısınız.
Maalesef bu durum sizin diyetinizin yanlış olduğu anlamına her zaman gelmiyor ve gerçekten fizyolojik bakımdan kilo verememeniz de mümkün. Zira kilo verme süreci sadece yediklerinizle ilgili değil ve bu nedenle vücudunuzun kilo vermeye karşı verdiği tepkiler de bu sürecin nasıl ilerleyeceğini belirliyor.

Özellikle vücudumuzun zayıflama sürecinde kendisini korumaya alması ve açlığa karşı önlem alması nedeniyle diyetlerin başarısız olma ihtimali mevcut. Metabolizma hızını düşüren vücut, bu sayede kilo kaybını engelliyor ve yemek bulamadığınızı düşünerek hayatta kalma sürenizi uzatıyor. Lakin bu durum diyetin ilk haftalarında oldukça güzel giden kilo verme sürecinin sekteye uğramasına neden oluyor ve kadınların moralini bozuyor.

Şeker hastalıkları ve insülin hormonundan kaynaklı sorunlar kilo verme problemlerinin en çok rastlanılan temelleri arasında yer almaktadırlar. Zira bu hastalıklar kişinin ne kadar çok acıktığını ve ne kadar yediklerini içgüdüsel olarak belirliyorlar ve diyetleri daha da zor hale getiriyorlar. Devamlı olarak acıkan ve kendini enerjisiz hisseden kişilerin bu durumu göz önüne almaları ve doktora görünmeleri önerilmekte. Ayrıca diyetisyeninizi bu konuda bilgilendirmeli, devamlı olarak sporunuzu eksik etmemelisiniz.

Tabii ki zararlı madde kullanımı ve kötü bir yaşam tarzı da kiloya davetiye çıkaranlar arasında. Bu maddeler vücudun genel kimyasını bozacak etkilere sahipler ve dolayısıyla buna kilo kontrol mekanizması da dahil. Bu maddelerin genellikle kötü psikolojik duruma da eşlik ettikleri akla getirilirse, maalesef bırakılmadan kilo vermeye devam etmek mümkün görünmüyor.

Böbrek üstü bezlerinin çok fazla çalışması ya da tiroid bezinin yeteri kadar çalışmaması da kilo vermenize engel olan noktalar arasında yer alabilir. Bu nedenle ağır diyetler uygulamanıza rağmen kilo veremiyorsanız doktorunuza görünmekte fayda var.

Yememenin kilo vermeye değil sadece kilo kontrolüne olanak tanıdığını unutmamalısınız. Diyetlerinizi doğru bir spor programıyla birleştirmezseniz maalesef kilo sorunlarıyla boğuşmaya devam edeceksiniz. Bu nedenle her gün en az beş bin adım yürüyerek kilolarınızla baş etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.