Selülit Oluşumu nasıl önlenir?


Temel ve basit kurallara dikkat ederek, sağlıklı beslenerek selülitlerle vedalaşabilir, yanınıza yaklaşmasına izin vermeyebilirsiniz.

Selülit oluşumunu önlemek ve yeni başlayan selülitleri yok etmek için öncelikli hedefiniz sağlıklı beslenme olmalıdır.

Günde 1,5 litre sıvı tüketmelisiniz. Su, soda, ıhlamur, yeşil çay gibi sağlıklı içecekler tercih edebilirsiniz.

Gazlı içecek, fazla sayıda kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmanızda fayda vardır.

İçecek seçiminde tuz oranı yüksek olanları beslenme planınızda en aza indirmelisiniz. Turşu suyu, şalgam suyu gibi tuzlu içecekler vücuttaki suyun tutulup ödem ve selülit oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Gıda seçiminde doğal ve evde hazırlanmış yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Salam, sosis, pastırma gibi hem yağlı hem de işlenmiş gıdalar genel vücut sağlığı için risk oluştururken selülit sorununu da tetiklemektedir.

Evinizde yemek hazırlarken kullandığınız yağ türüne dikkat etmelisiniz. Kalorisi düşük ve sağlıklı bitki yağları selülitle savaş döneminde yardımcınız olacaktır.

Beslenme planınızı oluştururken tüm besin gruplarından tüketmeye çalışın. Et grubunda yağsız tavuk, hindi ve deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinizde az yağlı salatalar tüketmek hem fit kalmanızı hem de sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Beslenmenizde gereken düzenlemeleri yaptıktan sonra en önemli adım harekete geçmektir. Her gün tempoyu biraz daha artırarak yürüyüş yapın. Size en çok fayda sağlayacak olan açık hava yürüyüşleridir. Özellikle bulunduğumuz mevsimde sabah erken ya da akşam saatlerinde en az yarım saat yürüyüş yapma fırsatını kaçırmayın!

Selülitlerden kurtulmak, fit kalmak için dans etmenin etkili ve eğlenceli gücünden faydalanabilirsiniz.

Dans ederken tüm kaslarınız çalışacak, kan dolaşımınız hızlanacaktır. Sevdiğiniz bir müzik türünü açıp evinizde dans edin. Hem masrafsız hem de eğlenceli yöntemle güzelleşmenin tadını çıkarın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.