Cilt Kuruluğu İçin Pratik Yöntemler

Kış aylarında özellikle daha çok cildimiz kurumaktadır.Havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve de soğuk hava dolayısıyla terlemedeki azalma cilt kurumasını artıran nedenlerdir. Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Poliklini?i Dermatoloji Bölümü nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, cilt kuruluğu için pratik önerileri sıraladı… Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerini ilgilendirebilir, ama daha çok uzuvlarda yani kollarda ve bacaklarda görülür. Birçok kişi doktora gitmeden bu kuruluğun tanısını kendileri koyabilir. Fakat bir kısım kimsede görüntüsel farklılık gelişmese bile dermatolog muayenesinde tesbit edilir. Kaşıntı şikayeti ile doktora başvuran hastaların birçoğu kuru deriye sahiptir ve de sadece cilt kuruluğunun tedavisi yapılarak iyileşir.

Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzemaların oluşumu kolaylaşır
Egzemalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların sonucunda gelişen tabloların çoğu iz bırakarak iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur. Peki ama ne yapılabilir?
– Kış yaklaşırken mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır.
– Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle hergün yıkanma alışkanlığı olan kişilerin yıkanma sıklıklarını azaltmaları gerekir. Yıkanırken kullanılan ürünlerin mutlaka doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir.
– Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır.
– Ortamın nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buhar aletleri gibi önlemler kolayca uygulanabilir.
– Bol su içmenin mutlaka yararı vardır, ama bu konuda bilinmesi gereken budur ki; aslında birçok kişinin düşündüğü “az su içiyorum o yüzden cildim kuru” fikri de yanlıştır.
– Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı gıdaların fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak fazla tüketilmesi yine kuruluğu önlemede yardımcı olur.
Cilt kuruluğunu önlemede en önemli silah nemlendiriciler
Özellikle lanolin, gliserin, üre, pantetol gibi güçlü nemlendiricilerin kullanılması her zaman gerekir. Yapılan çalışmaların çoğu güçlü nemlendirici özelliği olan ürünlerin kullanılmasının deri yağlanmasını azalttığı, kırışıklıkların görünümünü düzeltti?i, renk değişikliklerini önlediği saptamıştır.
Uygun yaş grubuna yönelik uygun ürünü kullanmak da son derece önemlidir
Genç bir kişinin kullanacağı bir ürün ile yağlı bir kişinin kullanacağı ürün tabi ki aynı değil. Sadece yağ faktörü, kullanılacak ürünün seçimini etkilemez. Aynı zamanda deri rengi, deri kalınlığı, derinin seboreik olup olmadığı, yine akneye yatkınlık gibi faktörler nemlendirici seçiminde önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.