Kızlarda Göğüslerin Gelişimi Ne Zaman Durur?

Genç kızlığa geçişin en büyük göstergelerinden biri olan göğüslerin gelişimi kişiye göre değişmektedir. Her genç kız için bu farklı zamanlarda ve farklı boyutlarda meydana gelir. Peki, göğüslerin büyümesi ne zaman son bulur?

Göğüslerin büyümesinin durması tamamen kişiye özgü bir durumdur. Göğüslerin büyümesi genellikle 7 ila 13 yaşları arasında gerçekleşir. Büyüme, vücudunuza ve hormonlarınıza bağlı olarak değişebilir. Göğsün büyümesi genellikle 17–18 yaşlarında son bulur, fakat bazı uzmanlar, göğüs büyümesinin kişi çocuk sahibi olduktan sonra son bulduğunu öne sürmektedir.

Göğüs büyümesinin başlangıcından ergenliğin sonuna kadar bir genç kız, 5 aşamadan geçer. İlki, ergenliğe geçmeden önceki çocukluk dönemidir. Bundan sonra meme uçlarının şişmeye başladığı, hassaslaştığı ve hatta acıdığı dönem gelir. 3. aşamada, göğüslerdeki büyüme en belirgin şekilde ortaya çıkar. 4. aşamada, göğüslerin şekli ve konturu belirlenir. Bu aşamada pek fazla büyüme olmaz. Son aşamada göğüslerin büyümesi durur ve bu dönem genellikle 17–18 yaşına denk gelir.

Göğüslerin büyümesinde genetik büyük rol oynar. Fakat bu, her genç kızın annesiyle aynı göğüs büyüklüğüne sahip olacağı anlamına gelmez; babanın genetiği de bunu etkiler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi birçok uzman göğüslerin olgunlaşmasının doğuma kadar sürdüğüne inanmaktadır. Hamilelik esnasında da süt üretimi ve emzirmeden dolayı göğüs büyüklüğünde değişiklikler olabilir. İşte yine bu aşamada genetik büyük rol oynar.

Genellikle genç kızların göğüsleri regl olduktan sonraki 4 yıl boyunca olgunlaşır. Her genç kız farklı dönemlerde regl olduğundan göğüslerinin olgunlaşmaya başlaması da farklı süreçler izlemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.