Sabah Uyandığınızda Ellerinizin Şişme Sebepleri

Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıcalaşması yapan bir çok hastalık mevcuttur bu hastalıklardan bazılarına deyinilmesi gerekirse aşağıdaki hastalıkalrı sıralıyabiliriz.

Boyun Düzleşmesi Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

Ulnar Oluk Sendromu El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Tutulması Kas Spazmı Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.

Hipotiroidi Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna h ipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür.

Diyabet Sürekli yüksek değerlerde seyreden şeker hastalığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Ellerin Şişmesinin Diğer Nedenleri

*Romatizmal hastalıklar,

*kas hastalıkları, *

multipl skleroz,

*beyin tümörleri,

*beyin damar tıkanmaları,

*kol damarlarındaki tıkanıklıklar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.