Kızlar adet gördükten sonra, boyları ne kadar uzar?

Ergenlik insan hayatında boy artımının en fazla olduğu ikinci dönemdir.

Yeni doğan bir çocuk 1 yaşında 74 cm’dir, yani 50 cm doğduğunu düşünsek 24 cm boy artışı gözlenir. 1-2 yaş arasında ortalama 12 cm boy artışı olur; ondan sonra çocuklar ergenliğe kadar ortalama 5-6 cm uzarlar. Ergenlikte kızlar 20-25, erkekler ise 25-30 cm uzarlar, bazı erkek çocuklarda boy uzaması 30 cm’i aşabilir.

Ergenlik dönemindeki hızlı boy artışının nedeni kızlarda artan östrojen hormonunun, erkeklerde artan testosteron hormonunun, büyüme hormonunun etkisini arttırması ve de ayrıca bu hormonların kendi başlarına da boy artışını uyarmalarıdır. Kızlarda salgılanan östrojen hormonunun boyun uzamasını sağlayan büyüme kıkırdakları üzerindeki olgunlaştırıcı etkisi fazla olduğu için, adetlerden sonra büyüme kıkırdakları hızla kemikleşip, kapanır. Bu nedenle, adetlerden sonra kızların boyu az uzar. Düzenli adet görenlerde boy artışı, ilk adetten sonra ancak 5-6 santimetre civarında olur.

Prof. Dr. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

Kaynak : http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/5/atilla-buyukgebiz/480/kizlar-adet-gordukten-sonra-boylari-ne-kadar-uzar

1 yorum
  1. ülkü diyor

    güzel yazı için teşekkürler.
    iki tane kız annesi olarak faydalı oldu. boşuna telaş yapmaya gerek yokmuş 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.