İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler
Tok tutan yiyecekler

Diyet yapan insanların en büyük dertlerinden biri de iştahları yüzünden sürekli yemek yemelerine engel olamamaktır. Ya çok sık yemek yerler ya da bir oturuşta çokça yerler. Bazı yiyecekler ve bitkiler ise iştahı keserek yemek yemeye olan ilgiyi azaltır. İnsanın tok tutarak daha az de daha seyrek yemesini sağlar. Yumurta, yeşilçay, badem, sirke, salata, peynir, tarçın gibi bazı gıdalar sizi tok tutar veya iştahızın azalmasına yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak bazı besinlerin nasıl iştah azaltıp, tok tuttuğunu görelim;

Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar yumurtanın tokluk süresini uzattığını göstermektedir. Bu nedenle sabahları haşlanmış yumurta yemek tokluk süresinin uzatılması açısından faydalı olacaktır.

Yeşilçay: Kuvvetli antioksidan özellik gösteren yeşilçay, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Günlük 1-2 fincan yeşil çay içerek metabolizmanın daha enerjik olması sağlanabilir.

Kırmızı biber: İçerdiği “kapsaisin” adlı madde sayesinde metabolizmanın hızını arttırıyor. Metabolizma hızını arttırmasının yanı sıra, iştah azaltıcı etkisinin olduğu da belirlenmiştir.

Badem: Vitamin, mineral ve posa içeriğinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerini de içerir. Araştırmalar, yeterli miktarda(fazla değil) badem yiyen bayanların, yemeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir.

Sirke: İçerisinde asetik asit içerek sirke, bu sayede sindirme hızını yavaşlatarak, yokluk süresini uzatır.

Tarçın: Araştırmalar, tarçın kan şekeri üzerinde dengeleyici rol oynadığını göstermiştir. Şeker hastası kişiler, diyet yapan kişiler, kan şekerini dengelemek isteyenler, tok kalmak isteyen kişiler için uygun olan tarçından günde yaklaşık çeyrek ile yarım çay kaşığı arası tarçın tüketilebilir.

Zeytinyağı: Kilo vermeyi kolaylaştırdığı araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Salata: Öğünlerde yapılacak salata tüketimleri alınan kaloriyi azaltır. Ayrıca posa miktarı bol olan sebzeler sayesinde mide daha çabuk dolar ve kolay doyulmasını sağlar.

Peynir: İçerdiği protein sayesinde iştah azalmasına yardım eder. Yoğun miktarda kalsiyum da içerek peynir, zayıflama konusunda yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.