Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklar ve Tedavisi

Hamilelik döneminde kilo alımı ile derinin gerilmesi ile çatlaklar oluşur.Hamilelik döneminde fazla kilo alımıda çatlakların oluşum nedenlerinden biridir.

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer
Doğum sırasında oluşan çatlaklar birçok bayanda görülen bir cilt sorunudur. En başından engellemek için gebelik sırasında yapmanız gerekenler;

Karın bölgesinin nemlendirilmesi çatlak oluşumunu engeller.
Hamilelik sırasında ılık su ile duş almakta çatlak oluşumunun önüne geçmektedir.
Tüketilen su miktarını biraz daha artırarak cildin nemlenmesini sağlayıp çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.
Gerginleşen karın ile birlikte çatlakların oluşmasını engellemek için doktorun tavsiye ettiği çeşitli kremler gebelik sırasında düzenli olarak kullanılmalıdır.

Doğum çatlaklarına önlem almak için çok geç kaldıysanız ve doğumdan sonra çatlaklarla dolu bir vücutla baş başa kaldıysanız aşağıda tarifi verilen yağ karışımı ile doğum çatlaklarını geçirebilirsiniz.

Doğum Çatlaklarını Geçiren Yağ Karışımı

Keten yağı
Kakao yağı
Badem yağı
Gliserin yağı
Çörekotu yağı
Kayısı yağı
Melisa yağı
Kantaron yağı
Saf zeytinyağı

Hazırlama ve Uygulama: Yukarıda verilen bütün malzemelerden eşit miktarda karıştırın ve çatlamış bölgelere sürün. Masaj yaparak uygulamanız çatlakların daha çabuk tamir edilmesini sağlayacaktır. Yağ karışımını cildinizde bir saat bekletin ve durulayın. Haftada bir defa bu kürden faydalanabilirsiniz.

Doğum Çatlakları Tedavileri
Kriyoterapi İle Doğum Çatlakları Tedavisi
Çatlakların azaltılmasında ve tamamen yok olmasında başarılı bir işlemdir. Cildin kendini tamir etmesini kolaylaştıran işlem hızlı bir şekilde sonuca ulaştırır ve cildinizi yeniler.

Lazer Uygulamaları İle Çatlak Tedavisi
Çatlak oluşumu deri ile ilgili bir hastalık türü olduğu için lazer uygulamaları çatlak tedavisinde kullanılabilir. Cildin üst kısmı soyularak daha taze ve yeni bir cilt elde edilir. Çatlak bölgenin kendini yenilemesi sağlanır. Lazer uygulamasıyla birlikte farklı yöntemler birlikte uygulanarak daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Reflexoterapi İle Doğum Çatlakları Tedavisi
Hücrelerin zaman içinde görevlerini yapamaması üzerine oluşan çatlaklara karşı reflexoterapi işleminde kolojen üretiminden sorumlu hücrelerin harekete geçmesi amaçlanmaktadır. Elastin ve kolojen ile yüklü hücreler derinin gelişimine katkıda bulunur. Reflexoterapi işlemi hücreleri harekete geçirir.
kaynak/cilt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.