Regl döneminde ya da bitiminde hamile kalınırmı

Hamilelikten Korunma Yöntemleri

Gün hesaplayarak korunma!
Bir korunma yöntemi olmayan ‘korunma yöntemi’: Gün hesaplama (‘Takvim yöntemi’) hakkında merak edilenler…

Takvim yöntemi ile korunmak, yani “en tehlikeli” günleri hesaplayarak gebelikten korunmaya çalışmak, bilinen en eski korunma yöntemlerinden biridir ve çoğu çift tarafından da uygulanmakta olan bir yöntemdir. Kadın fizyolojisinin daha tam olarak açıklığa kavuşturulmadığı dönemlerde bile kadınlar vajinal salgılarının niteliklerindeki değişikliklere bakarak gebe kalmaya elverişli günlerini doğru bir şekilde anlamışlar ve bu şekilde gebe kalmaktan korunmaya çalışmışlardır.

Takvim yöntemi en basit ve en ucuz korunma yöntemi olmakla birlikte gebelikten koruyuculuğu elbette doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğneleri, spiral gibi yöntemlere göre çok daha düşüktür. Örnek olarak vermek gerekirse doğum kontrol hapı kullanan 1000 (bin) kadından bir sene içinde yanlızca birinde gebelik oluşurken, takvim yöntemiyle korunan 100 (yüz) kadından bir sene içinde ortalama 25′inde gebelik oluşmaktadır!

İstenmeyen gebelik oluşması evli olmayan çiftler için ciddi bir ruhsal gerginlik oluşturur ve bu çiftlerin bu yöntemle korunmak yerine doktorlarına danışarak daha etkili bir yöntem kullanmaları önerilir. Takvim yöntemini günümüzde bir korunma yöntemi olarak önermiyoruz…

Yazıda bu yöntemi neden önermediğimizi anlatmaya çalıştım.

Yöntemin çalışma prensibi

Kadının en fertil (gebeliğe en elverişli) günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Spermler üç gün boyunca (hatta 5 güne kadar) genital kanalda bekleyebilir ve yumurtlama sonrası ilk 12-24 saatte döllenmesi gereken yumurta hücresine ulaşıp onu dölleyerek gebeliği başlatabilirler.

Kadında yumurtlamanın olacağı günü hesaplamak için aşağıdaki yöntem kullanılır:

Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür (çoğu kadında bu süre 28 gündür). Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir. Örnek olarak adet döngüsü 31 gün olan bir kadında 31-14=17 bulunduğunda, kadının yumurtlama günü adetin ilk gününden başlanarak saymak üzere 17. gündür. Bu tarihten 5 gün öncesi ve 2 gün sonrası kadının gebe kalmaya en elverişli olduğu günler olarak kabul edilir. Bu günler içinde ya ilişkiden kaçınmak ya da tam koruyucu olmasa da prerzervatif gibi gebeliği önleyecek bir yöntem kullanmak gerekir.

Takvim yöntemi neden etkili değildir?

1- Takvim yöntemi, kadının adetlerinin her zaman düzenli olduğunu ve belirlenen riskli dönemler dışında yumurta hücresi ile spermlerin karşılaşma olasılıklarının oldukça düşük olduğunu varsayar. Halbuki kadın fizyolojisi oldukça karmaşıktır ve normalde adet döngüsünün 17. günü yumurtlama olan bir kadında herhangi bir zamanda bu tarih birkaç gün geriye ve birkaç gün ileriye kayabilir. İşte takvim yönteminin tam olarak başarılı olamamasının en önemli nedenlerinden biri budur. Adetleri tümüyle düzenli olsa da bir kadında yumurtlamanın her ay aynı güne denk geleceğinin garantisi yoktur.

2- Takvim yöntemi teorisi spermlerin genital kanalda 3-5 gün yaşadığını varsayar. Ancak spermlerin 7 güne kadar yaşayabileceği bilinmektedir. Bu durumda örnek olarak adet dönemindeyken bile girilen bir ilişkide genital kanala giren spermler, siklusları kısa olan (yani yumurtlaması siklusun 14. gününden önce olan ve böylece siklusları 28 günden kısa süren) bir kadında veya siklusları düzenli olan ama yanlızca o aya özgü olarak tesadüfen yumurtlaması daha erken gerçekleşmiş bir kadında yumurta hücresini bulup gebeliği başlatabilirler. Takvim yönteminin nispeten başarısız bir yöntem olmasının ikinci nedeni de budur.

Özet:

Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek gözönünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.

Gebelikten korunmada çok etkili bir yöntem arayan çiftlerin takvim yöntemi yerine doktora başvurup öneri almaları daha uygun bir yoldur.

Dr. Kağan Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Şimdi Sizinle Doğum Kontrol Yöntemlerini Paylaşmak istiyorum.

 

GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Üreme sağlığı hizmetlerinin insan hakları kapsamında düşünülmesi ve sunulması gerekmektedir. Kadın ve erkek üreme konusunda bilgilendirilmeli,üvenli, maddi külfet getirmeyen, çiftlerin sağlıklarını tehlikeye sokmayan yöntemler tercih edilmelidir. Aile planlaması yöntemleri doğal yöntemler (geleneksel yöntemler) ve modern yöntemler olarak iki grupta toplanabilir.

Doğal yöntemlerin kullanılması için çiftlerin her ikisinin de bu konuda gönüllü ve uyumlu olması, gebe kalma ihtimalinin olduğu günlerde ilişkide bulunmamaları, kadının adetlerinin düzenli olması gerekmektedir.

Doğal aile planlaması yöntemleri:

1.Takvim yöntemi
2.Geri çekme yöntemi
3.Vajinal yıkama

1.Takvim yöntemi: Adetleri düzenli olan kadınların gebe kalacakları ve kalamayacakları günleri hesaplayarak matematiksel formüle dayanan geleneksel bir yöntemdir. Ancak, stres ve hastalık gibi adet döneminin uzunluğunu etkileyen durumlardan dolayı güvenli bir yöntem değildir. Ayrıca genç yaşlarda, menopoza yakın ve doğum sonrası dönemlerde düzensiz sikluslar nedeni ile bu yönteme güvenilmez.

2.Geri çekme yöntemi: Halk arasında bu yönteme dışarı boşalma ve dikkatli olma gibi isimlerde verilir.Yöntemin başarısı çiftin motivasyonuna bağlıdır.

3.Vaginal yıkama: Pek çok kadın vajina duvarındaki spermleri atmak için ilişkiden hemen sonra vajinayı suyla yıkar ve gebeliğin önleneceğine inanır. Bu yöntem tamamen etkisizdir.

Modern aile planlaması yöntemleri:

1.Bariyer yöntemler (Kondom, Diyafram, Spermisitler )
2.Hormonal yöntemler(Doğum kontrol hapları, Enjeksiyonlar, Deri altı implantları)
3.Rahim içi araçlar

1.Bariyer yöntemler:

Kondom: Cinsel ilişki esnasında penise takılan bir kılıftır. Erkeğin sperminin vajene girmesini engeller. Pahalı değildir ve kolay temin edilebilir. AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Diyafram: Cinsel ilişkiden önce vajene yerleştirilir. Kenarları bükülebilen kubbe şeklinde bir araçtır. Diğer yöntemleri kullanamayanlar tarafından tercih edilebilir.

Spermisitler: Spermleri etkisiz hale getiren vajene yerleştirilen kimyasal maddelerdir.

2.Hormonal yöntemler:

Doğum kontrol hapları: Her gün sabit miktarda kadınlık hormonlarının dolaşıma girmesini sağlarlar. Böylece yumurtanın uyarılması engellenir ve yumurtlama baskılanır. Her gün düzenli olarak almayı gerektirir. Hap alımı unutulduğunda istenmeyen etkiler gelişebilir.

Enjeksiyonlar: Aylık ve üç aylık iğneler şeklindedir. Enjeksiyon yöntemini kullanım kolaylığı nedeniyle son yıllarda tercih nedeni olmuştur.

Deri altı implantları: Üç santim boyutunda kolun iç yüzüne cilt altına yerleştirilen silikon kapsülden oluşan korunma yöntemidir. Eğitim görmüş sağlık personeli tarafından poliklinik şartlarında uygulanır. Süresi dolan implantın çıkarılması takılması gibi eğitim görmüş personel tarafından yapılmalıdır. Kapsüller deri altına yerleştirildikten sonra düzenli olarak hormon salgılar. Kadından kadına farklılık gösterecek şekilde adet değişiklikleri olabilir.

3.Rahim içi araçlar:
İnsan vücuduna zarar vermeyen, rahim içine yerleştirilen küçük bükülebilir araçlardır. Etkinliğini artırmak için içine bakır tel sarılı yada hormon emdirilmiş tipleri vardır. Gebelikten koruyucu etkileri yüksektir. Güvenli ve kullanılışlıdır. Uygulama ve çıkarma işlemi eğitimli personel gerektirir.

23 Yorumlar
 1. sevgi diyor

  merhabalar.adet bitiminden 2 gün sonra ilişkiye girildiğinde vajinada biraz sperm kalsa hamile kalma olasılığı nedir ?

 2. kitapsever diyor

  Merhaba, tüm yazınızı okudum fakat size birşey sormak istiyorum.

  Ben 18 yaşındayım ve kız arkadaşımla hemen hemen her hafta ilişkiye giriyoruz ve %90 ı korunarak korumasız olanlarda da dışarı boşalma tekniğiyle korunuyoruz.
  Kız arkadaşım normalde hesaplamalarımıza göre cumartesi günü regl olacaktı fakat olmadı bizde o gün ilişkiye girdik, içine boşaldım. Normalde hesapladığımız tarihlerde devamlı 1-2 gün gecikme falan olabiliyor. Yalnız kız arkadaşım hala regl olmadı, tüm regl belirtileri var ( gerginlik, canı hep tatlı istiyor ( her ay böyle ), sürekli yemek yiyor, kendni çirkin hissediyor, alıngan ) ama regl olmadı.. Hamile kalma durumu olabilir mi?

  Bugün yanıt bekliyorum, gerçekten çok huzursuzum ve uyku uyuyamaz oldum, uyuduğum süre zarfındada rüyalarıma giriyor.

 3. kadir kibar diyor

  mrb ben 21 yaşındaym kız arkadaşım 3 aydır ağdet görmüyor ve 2 gün önce görmeye başladı çok kan geliyor ağrısıda çok fena var ve biz ilişkiye girdik içine sperm (meni) gitti ilişkiden sonra kan gelmemeye başladı ağrısı hafifledi bizim sorumuz acaba kızarkadaşım hamile kalırmı lütfen biren biri bize açıklama yaparsa seviniriz..şimdikten teşekkürler..

 4. ebru diyor

  merhabalar yardımcı olursanız sevinirim. nişanlımla mart ayının 3unde ve 9 unda ilişkiye girdik, 3 unde olan korunmadan oldu adet bitiminden 2 gün sonra,9 unda korunduk. adet dönemim 28 günde bir oluyor subat ayının 25 ınde oldum martın 24 unde olmam gerekıyordu bütün belirtiler vardı yalnız adetim 2 gün gecikti.yarın test yapacağım.sızce bır problem varmıdır

 5. Esin diyor

  Faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz.

 6. serap diyor

  bence hamilelikle hiçbirşeyin alakası yok. Allah isterse herşey olur. mesela ben bekarken doktorum hamile kalmam için tedavi görmem gerektiğini söyledi. çünkü bende polikistikover var. Evlendim 1 ay geçmedi hamile kaldım.mücizeydi benim için.ama rabbim 3.5 aylıkken aldı onu benden.daha doğrusu onları. ikizlerim karnımda öldü. nedeni kan pıhtılaşması. şimdi ise kürtaj olalı 1 yıl oldu tedavi görmeme rağmen olmuyo. sizce bu ne anlama geliyor. bence herşey Allaha bağlı. İstediği zaman veriyor,istediği zamanda alıyor. galiba artık rüyadan uyandım. ama şunu biliyorum ki bebeğini karnında hissetmek çok farklı bir duygu. hiçbir zaman yaşanması imkansız birşey.o kadar güzel bir duygu ki gerçekten anlatılmaz yaşanır……

  1. Betul diyor

   Kara cahilligin bu kadari.. Allah isterse olurmus. Meryem ana misin sen?

   1. alev diyor

    kara cahillik mi? her seyin kendi elinde oldugunu sanan kara cahildir.. evet O dilerse her sey olur!

  2. Merve diyor

   Peki şimdi oldu mu acaba

 7. sule diyor

  Biz erkek arkadasimla korumasiz iliskiye grdik ve adetim geldi erkek arkadasim icime bosaldi adetim bi saat kadar sonra kesildi ben de ertesi gunu norlevo adli ertesi gun hapini aldim hala adetim gelmedi ikimiz de cok korkuyoryz hamile kalmis olabilir miyim

  1. Gümüş diyor

   İlacı 12 saat içerisinde aldınızsa korkmanıza gerek yok. Ancak yinede testlerle durumunuzu takip edip içinizi rahatlatabilirsiniz. En kötü ihtimalle bir uzman hekime başvurmanız yararınıza olacaktır şüpheleriniz devam ederse eğer.

 8. ada diyor

  ben erkek arkadasımla ocakta ılıskıye grdım ama ıcıme bosalma olmadı…subat 7 sınde hasta oldumm…sonra martta olamadım hala 3 gun falan gecıktım…hamıle olma rıskım varmıdır acıl cvp beklıorm nolur yardımcı olun bana

  1. Gümüş diyor

   İçinize boşalmamışsa korkmanıza gerek yok. Ama yinede dikkatli olmalısınız.

 9. ece diyor

  yeni adet oldum

  1. ece diyor

   🙂 🙂 geçti

 10. Ece diyor

  Meraklanacak bir durum yok zaten..belirtiden belli olur.. =) 🙂 😛

 11. Emi Ne diyor

  Sız kendınızde mısınız yaw delırmemek elde degıl dınımızı hç mı bılmıyorsunuz da byle rahatça yaptgınız ilişkılerı utanmadan yazıyorsunuz gerçekten yazık sıze namus unutulmuş ßurda..!
  Peygamßerımızın hayatı emrettıklerını hç mı bılmıyorsunuz sız nasıl ınsansınız ..!
  Raßßim IsLah Etsın sızlerı bırı nışanlısıyla gırer dıgerı kız arkadaşıyla kıyamet gerçekten kopmak uzere kendınıze gelın ..!

 12. serap diyor

  Merhaba ben erkek arkadasimla sürtnme yoluyla birlikte oldum. Arkadaşım bosalırken icime cok az birseyin gitmis olabilecegini şöyledi. Sizce hamile kalirmiyim

  1. Sinem diyor

   Yüzde 50 kalırsın yüzde 50 kalmazsın

 13. dilek diyor

  Selam benim 8 gun adetim gecikdi ama 9. Gun adet oldum .fakat goguslerim bugudu ve damar goruktu bu nedemek?simdik kafam cok karisdi benim yorgunlukda var allah hayirlisini versinde cok korkuyorum acaba dusukmu yasadigmida bilmiomki obur haftaya dr gitcem.sence ne ola bilir???

  1. dilek diyor

   Selam benim adetim 8 gun gecikdi 9.gun adet oldum simdik bu adetmi yoksa dusuk acaba cok korkuyorum ?

  2. Gümüş diyor

   Kesin bir tanı için tez vakitte doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

 14. Sevgi diyor

  9 aylık evlıyım ve cocuk istyrm her ay düzenli adet oluyorum bu ay adet bitimimin son günü ilişkiye girdm ve baş dönmesi baş agrısı mide bulantısı yaşıyorum ve sık idrarara cıkıyorum sizce hamilemiyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.