Kalamarın Yapılış Şekli ve Kalori Değeri

Deniz ürünleri arasında en çok tercih edilen ve çok lezzetli bir yiyecektir.Kalamar, deniz ürünlerine meraklı birçok insanın vazgeçilmezlerinden biridir. Türlü şekillerde pişirilebilen kalamar yanında genellikle, yoğurtlu ve sarımsaklı bir sos olan tarator sosu ile tüketilir.

Kalamar Malzemeleri ve Kalori Oranları
Kalamarın en çok tercih edilen türü olan kalamar tavanın ve yanında tüketilen tarator sosunun ortalama kalori oranları şu şekildedir;

1 adet kalamar tava 12 kalori

1 porsiyon kalamar 106 kalori

1 porsiyon haşlanmış kalamar 78 kalori

1 porsiyon tarator sos 150 kalori

1 adet kalamarın içinde bulunan 12 kalorinin besin değeri dağılımı ise şöyledir; % 16 yağ, % 33 karbonhidrat ve % 51 protein.

100 gr. tarator sosunun içinde bulunan gıdaların yaklaşık kalori değerleri; sarımsakta 8 kalori(2 diş), ekmekte 34 kalori(1 dilim bayat ekmek), yoğurtta 37 kalori(80 gram), cevizde 13 kalori(yarım ceviz içi), mayonezde 60 kalori (bir yemek kaşığı) bulunmaktadır.

Kalamar Pişirme Yöntemleri

Kalamarın en çok tercih edilen pişirme yöntemi tava kızartmadır. Bol ve kızgın yağda pişirildiği için kalamar tavanın kalorisi de yüksektir. Bir diğer yöntem ise kalamarları bol suda haşlayarak salata ile tüketmektir. Yağla temasa geçmediğinden kalamarın kalorisi de düşmektedir.

Kalamar aynı zamanda ızgara da yapılabilmektedir. Bu seçeneğin de kalorisi tavaya göre daha düşüktür.

Az Kalorili Kalamar
Kalamarla yapılabilecek yemekler içerisinde en az kaloriye sahip olanı kalamarların haşlanarak kullanıldığı kalamar salatasıdır. Bir porsiyon haşlanmış kalamarla yapılacak salatanın kalorisi yaklaşık olarak 100 kaloridir. Hem besleyici hem de sağlıklı olan bu yemeğin tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

12 adet dilimlenmiş kalamar

7-8 yaprak göbek salata

1 havuç

5-6 cherry domates

Fesleğen ya da maydanoz

Yapılışı
Göbek salatayı ince ince doğrayın. Havucu rendeleyin ve domatesleri de ikiye ya da dörde bölün. Hepsini geniş bir kapta toplayın ve üzerine daha önceden 20 dakika boyunca haşladığınız kalamarları koyun. Üzerine fesleğen ya da maydanoz ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
kaynak/onikibilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.