Hamile kalmak için en uygun zaman nedir?

Yumurtlama Günü, Yumurtlama Zamanı Tespiti Ve Yumurtlama Zamanını Hesaplama

Anne olmak her kadının en büyük idealidir. Ama bilinmesi gerekir ki anne olmadan önce kadının kendini tamamen yeni bir hayata hazırlaması gerekir. Tüm yaşantısı bebekle birlikte değişecektir. Bütün zorlukları düşünüp tamam ben hazırım diyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki yazı Op. Dr. Nevra Topalismailoğlundan alıntıdır.

“Yumurtlama günü gebe kalmak için ideal zamanlardır. Yumurtlama günü doğru tespit edilmesi için, adetin başladığı tarihten itibaren değil son adet gününden geriye doğru sayılarak hesaplanmalıdır. Yumurtladıktan sonra 14’üncü gün adet görülür, yani 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 14’üncü gündür, ancak 35 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama günü 21’inci gündür.genellikle kadınlarımız yumurtlama günü hesaplaması yaparken adetin ilk gününden hesaplama yaparlar ve tabii ki yanlış “yumurtlama günü” hesabı yaparlar.Doğru yumurtlama günü hesabı beklenen adet tarihinden 14 gün gerisinde olan tarih olduğu için bebek isteyen kadınların adet tarimlerini düzenli bir çizelge şeklinde takvime işaretlemeleri gerekmektedir.

Yumurtlama günü tespitinin diğer bir önemi de bu dönemde cinsel ilişkiye girmek ve tabii ki bu dönem içinde gelişen yumurta atıldıktan sonra 12-24 saat yaşadığını , spermin ise 48-72 saat yaşayabildiğini göz önünde bulundurmaktır.. Bu nedenle beklenen yumurtlama tarihinden bir gün önce başlayan cinsel ilişki gebelik şansını arttırmaktadır.

Yumurtlama günü nü anlamak için başka ne gibi yöntemler var?

Yumurtlama günü tespiti için en sık kullanılan yöntem vücut ısısı takibidir.Vücut ısısı takip edilerek yumurtlama gününde yarım ile bir derecelik artış görülebilir, idrardan LH hormonu testi yapılarak pozitif çıktığı günün ertesi yumurtlama olacağı anlaşılabilir. Beden derecesi ile her sabah alınan beden ısısı devamlı olarak bir takvime kaydedilir. Beden ısısının hafif yükselme yaptığı gün (çoğunlukla adetin 15. ve 16. günlerine rastlar) kadının yumurtladığı gündür.

Yumurtlama günü nü kadın kendinde olan hangi belirtilerle anlayabilir?

Tüm bu bulgular subjektif olmasına rağmen kadına “yumurtlama günü” hakkında az da olsa bilgi verebilir. Göğüslerde hassasiyet, Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı , rahatsızlık hissi, Vaginal akıntıların artması, Vücut sıvısının artması gibi beliritiler olası yumurtlama günü anlaşılması için kadın tarafından takip edilmektedir. Ayrıca eczanelerde satılan ovulasyon testleri (yumurtlama testi) ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Yumurtlama hesaplama ve yumurtlama dönemi hesaplaması için geliştirdiğimiz ve aşağıda linkini ver “yumurtlama hesaplayacısı nı” kullanabilirsiniz. Yumurtlama hesaplama için ve doğru bir yumurtlama dönemi tespiti için adet düzeninizi iyi bilmeli ve takip etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.