Doğum Kontrol Hapı, Hamile Kalmayı Nasıl Engeller?


Birçok bayanın merak ettiği hususlardan biriside doğum kontrol haplarının hamileliği nasıl engellediği konusudur. Bu konuda her bayanın bilgisi olmasını gerektiğini düşünüyoruz. Bu konu hakkında detaylı bilgileri Operatör Doktor Ebru Alper’den edindiğimiz bilimsel bilgiler ile sizlere sunmak istiyoruz.

Doğum Kontrol Hapı, Hamile Kalmayı Nasıl Engeller?

Doğum kontrol hapları, bünyesinde taşıdığı hormonlar ile yumurta kanallarını uyaran hormonları bastırarak yumurta gelişimini engelleyen haplardır. Bu genel olarak bilinmesi gereken bilgidir. Diğer bir bilgi ise, rahim ağzındaki mokus denilen tabakaları kıstırarak ve salgının kıvamını koyulaştırarak bu bölgeye sperm’in geçişini engellemektedir.

Doğum kontrol hapları, vajina kanallarından spermin geçmesini engelleyerek hamilelik hususunda kadınları güvence altına almaktadır. Doğum kontrol hapları, kesinlikle hamile kalmayı istemeyen bayanlar içindir. Bu hususta aksi bir düşünce besleyen bayanlar, bu hapı bir kez bile kullanırlarsa etkisi altın kalacaklardır ve hamile kalma döneminde büyük problemlerle yüz yüze gelecektir. Sadece hormon sıkışmalarını yapan elaktasyon dediğimiz ilaçlarda mevcuttur.

Bu ilaçlar, bayanları belirli ölçüde korumaya sahiptir.

Related posts:

1. Dogum Kontrol Yontemleri
2. Nasıl Hamile Kalınır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.