Doğum için en uygun yaş nedir? Hamile kalma yaşı ne olmalıdır?

Hamile kalmak için uygun yaşlar 20-32 yaş arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlamak oluşacak yeni gebeliğin sağlığı için önemli bir faktördür.35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden annelerde bu risk azalır. Risk özellikle 38 yaş ve üzerinde bariz bir şekilde artmaktadır.18 yaşından küçük kadınlarda ise ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski yüksektir.

Doğurganlık her kadın için farklıdır ve doğurganlık yaşla birlikte azalmaktadır.1 aylık sürede 20 yaşında doğum kontrol yöntemi kullanmayan, düzenli ilişkiye giren ve çocuk isteyenlerin %20’si başarıya ulaşmaktadır. Bu oran 30 yaşında %15’e ve 35 yaşında %10’a inmektedir. 40 yaşında ise bu oran ancak %5 tir. Doğurganlığı etkileyen en önemli faktörlerden biri de menopoza girme yaşıdır ve menopoza girme yaşı kalıtsal olabilmektedir. Eğer anneniz erken bir yaşta menopoza girip doğurganlığını kaybetmiş ise ,bunun sizin içinde böyle olması muhtemeldir.Hatta ailede ki diğer kadınlarda da benzer durumlar söz konusudur.Tıpta bilinen bir gerçek erken menopozun kalıtsal olduğu ve kız ile annenin bu konuda aynı kaderi paylaştığıdır.

Hamilelik hangi yaşta olursa olsun risksiz değildir ama yaşın ilerlemesi ile bu riskler artar. Bu risklerin en önemlisi Down sendromlu bir çocuk doğurmaktır. Down sendrom görülme sıklığı annenin yaşı ile beraber artar. Bu risk anne 20 yaşındayken 10000 de 1; anne 35 yaşındayken 1000 de 3, anne 40 yaşındayken ise 100 de 1’dir. Down sedromu ve başka kromozomsal anormalliklerin ileri yaştaki annelerde daha sık olmasının nedeni annenin yumurtalarının yaşlanması ve zaman içinde zararlı madde, kimyasal ürünler, röntgen ve enfeksiyonlara daha çok maruz kalmasından olduğu düşünülmektedir.Down sendromunun tedavisi olmamakla beraber doğum öncesi tanı yöntemleri ile rahim içinde tanısı konabilmekte ve 24.gebelik haftasından önce gebelik sonlandırılmaktadır.

İleri yaşta gebe kalan annelerdeki bir diğer risk sistemik hastalıklardır.İlerleyen yaşlarda görülen yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp- damar hastalığı gebeliğin seyrini olumsuz etkileyebilmektedir.

Küçük yaşta anne olmanın da getirdiği riskler vardır. Ülkemizde kırsal kesimde görülen erken yaşta evlendirme geleneği ve hemen bebek sahibi olma arzusu kaçınılmaz bir gerçektir. 18 yaşının altında daha ergenliğini yeni tamamlamış yaşta gebe kalan anne adayları yeterince bilinçlenmedikleri için gerektiği gibi beslenmemekte ve olması gereken gebelik bakımına uymamaktadırlar. Hormonal yapı ve yumurtalıkların düzenli çalışması tam olarak gerçekleşmeyebileceği için bu yaşta oluşan gebeliklerde düşük,erken doğum ,düşük ağırlıklı doğum ve anne karnında bebek ölümü daha sık görülmektedir.Tabii diğer bir problemde doğum eyleminin anne ve doktor arasında tam iletişim kurulamayabileceği için zor olmasıdır.

İdeali planlı bir şekilde ve mümkünse 20 yaşından sonra ve en geç 32-33 yaşına kadar bilinçli bir şekilde gebe kalmaktır.

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu’ndan alıntıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.