Çocuklarda Boy Uzatma Egzersizleri ve Yöntemleri

Bir çocuğun boy uzamasını etkileyen faktörler genel olarak, genetik ve günlük besin alımı olarak 2 farklı kategoride düşünülebilir. Ayrıca boy uzatma egzersizleri de bu konuda etkilidir. Çocukların büyüme atakları yaşamın ilk yıllarından sonra yavaşlar. Çocuğunuz ergenlik ulaştığı zaman, büyüme oranları kızlarda 8 ve 13 yaşları arasında ; Erkeklerde ise 10 ila 15 yaşları arasında bu büyüme atağı etkinleşir. Her çocuk için bu aralık tabiki biraz farklılaşabilir. Boy uzatmak için bitkisel ilaçların yanısıra egzersiz ve düzenli uyku da etkilidir. Peki boy nasıl uzar?

Şimdi ise boy uzaması için uygulanması gereken yöntemleri inceleyelim:

Boy Uzatma Yöntemleri 1. Adım

Çocuğunuzu akşamları erkenden yatağa yerleştirin. Çocukların gece uykusu 10 ila 12 saat olmalıdır. Çocuğunuzun vücudunda yeterli dinlenme olmazsa büyümesinde yavaşlıklar olabilir.

Boy Uzatma Yöntemleri 2.Adım

Çocuğunuzu balık ve yağsız et gibi yüksek proteinli yiyeceklerle besleyin. Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, düşük proteinli besinlerle beslenen çocuklara kıyasla yüksek proteinli gıdalarla beslenen çocuklardaki boy uzaması önemli bir artış gösterdi.

Boy Uzatma Yöntemleri 3.Adım

Çocuğunuza günlük egzersiz faaliyetleri sağlayın. Örneğin; bisiklet sürme, yürüme ya da koşma gibi aktivitelerine olanak sağlayın. Bu faaliyetler çocuğunuzun televizyon ya da bilgisayar oyunları karşısında saatlerce oturmaları yerine hareketli olmaları için teşvik edecektir.

Boy Uzatma Yöntemleri 4.Adım

Çocuğunuzun günlük beslenmesine dikkat edin. Rutin kalsiyum, demir ve vitaminlerin düzenli alımının sağlanması. Araştırma sonuçlarını tek başına bu besinler ile tutarsız olmasına rağmen, Beslenme Dergisi göre, proteinler ile birlikte çocuğunuzun büyümesine ekstra bir fayda sağlayacaktır. Boy uzatmak için öneriler makalesi için tıklayın!

Boy Uzatma Yöntemleri 5.Adım

Çocuğunuzla birlikte düzenli olarak doktora gidin. Düzenli boy ve kilo ölçümleri yaptırın. Bodurluk erken saptanması gereken ve acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. boy uzatma egzersizleri genetiğe bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Altında yatan sebepler arastırılıp tedaviye baslanmalıdır.

Çocuklarda Boy Uzatma Egzersizleri ve Yöntemleri Videolar

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EYpcOo8TbR8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ow5_Elthpgo[/youtube]

4 Yorumlar
 1. offshore corporations diyor

  3- Egzersiz şart: Çocuğunuzun günlük olarak düzenli egzersizler yaptığından emin olun. Onun bisiklet sürmesini sağlayabilir yada yürüş ve koşma için teşvik edebilirsiniz. Çocuklarınızın saatlere televizyon veya bilgisayar karşısında oturması olumsuz etkilere neden olur. Kişiden kişiye boy uzatma egzersizleri farklılık gösterebilir. Bunu da dikkate alıp bir uzmana başvurmanız çok daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

 2. ayşe diyor

  hiç bir işe yaramıyooooo

 3. melike diyor

  17 yaşında bir kızm arkadaşlarımdan kızayım cok pek ilaç kullandım ama hiç hareketler yapmadım sizce uzamam için ne yapmalıyım ?

  1. Gümüş diyor

   Bazı şeyler için geç kalmış olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.