Brokolinin Faydaları

Küçük ağaç görünümü ile özellikle çocukların dikkatini çeken brokoli görünümünün yanı sıra çok faydaları bir sebze çeşitlerimizdendir.
Sağlıklı sebzeler dünyasında bir tura çıktığımızda, şaşırtıcı faydalarından dolayı, ilk ziyaret edeceğimiz sebzelerden biri kuşkusuz brokoli olacaktır. Her ne kadar üzerinde olumsuz yorumlar olsa da sağlıklı gıdalar arasında kutsal denebilecek bir yere sahiptir.

Brokoli, bünyesinde kanser savaşçısı olarak tabir edebileceğimiz birçok biyokimyasal barındırır. Bunlardan en bilineni ve üzerinde en çok çalışma yapılanı izotiyosiyanattır. Bu kuvvetli kimyasal madde, karaciğer tarafından üretilen, vücutta kansere neden olabileceği düşünülen ajanları nötralize etmeye yarayan enzimlerin üretimini arttırır. Bunun sonucunda da DNA daha az hasar görerek tümörün artması engellenir. Bunun dışındaki kimyasallardan bazıları da çok kuvvetli olup, vücutta var olan kanser hücrelerini dahi azalttığı düşünülmektedir.

Brokolide bulunan ve kanser savaşçısı olarak tabir edebileceğimiz bir başka kimyasal da indol-3-karbinoldür. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bu kimyasal maddenin, vücuttaki östrojen hormonunu bir şekilde düştüğü ve meme kanseri oluşum riskinin de buna bağlı olarak azaldığı sonucu çıkmıştır. Son dönemlerde indol-3-karbinol maddesinin meme kanserine karşı koruyucu ve büyüme hızını yavaşlatıcı etkisi olduğunu gösteren sayısız çalışma gerçekleştirilmektedir. Devam etmekte olan çalışmalarda, hayvanlar üzerinde etkili olan bu maddenin insanlar üzerinde de benzer etkiyi gösterip gösteremeyeceği denenmektedir.

Birçok bilim adamı, brokolinin içinde henüz tanımlanmamış daha birçok kanser karşıtı kimyasalın bulunduğunu düşünmektedir. Ancak kansere karşı koruyucu etki gösterebilmesi için günde minimum ne kadar brokoli tüketilmesi gerektiği henüz aydınlatılabilmiş değildir. Bununla birlikte brokolinin filiz kısmında bulunan izotiyosiyanat maddesinin, sebzenin tümünde bulunan konsantrasyondan on ile yüz kat daha fazla olduğu için, brokoli yenmese dahi en azından yemeklerin yanına brokoli filizlerinden serpilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Yapılan salata veya sandviçlere brokoli filizlerinin serpiştirilmesi, fazla miktarda brokoli almaya gerek kalmadan, içerisindeki sağlıklı maddelerin çoğunu almaya yetecektir.

Yukarıda saymış olduğumuz kanser karşıtı ajanların yanında brokoli, lif, C vitamini, beta karoten, folik asit ve çeşitli bir dizi besleyici mineral içermektedir. Bununla birlikte, bir tabaklık servisi sadece 50 kalori içermektedir.

Brokolinin Faydaları

Sağlıklı Gözler

Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler karotenoid familyasına ait olan lutein ve zeaksantin isimli, gözün lenslerinde yoğun olarak bulunan kuvvetli fitokimyasal antioksidan maddeleri bolca içerir.

Güçlendirilmiş Bağışıklık Sistemi

Bir porsiyon brokoli günlük tüketim için tavsiye edilen C vitamininin tamamını karşılamakla birlikte, içerdiği 1400 miligram civarında beta-karoten ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Az olsa da kayda değer miktarda çinko ve selenyum içerir ki bu mineraller de sayısız bağışıklık savunma mekanizmasında kofaktör görevi görür. İçerdiği C vitamini iltihap önleyici yapısı nedeni ile, kışın görülen çeşitli soğuk algınlığı septomlarına karşı destekleyici eleman görevini üstlenir.

Kusurlu Doğum Karşıtı

Hamilelik döneminde folik asit eksikliği, fetüsün sinir sistemi hücrelerinin sağlıklı bölünme gerçekleştirememesinden dolayı oluşan kusurlu doğumları önlemenin en etkin yönlerinden biri, hamile kalmadan en az altı ay öncesinden düzenli bir folik asit kürü uygulanmasıdır. Bir porsiyon brokoli yaklaşık 90 mikrogram folik asit içermektedir ki bu miktar günlük alınması tavsiye edilen miktarın yaklaşık dörtte biridir.

Kuvvetli Kemikler

Yapılan çalışmalar, brokolinin, iskelet sisteminin gelişimi ve sağlıklı kalmasında zorunlu bir element olan kalsiyumu, günlük tüketilen birçok gıdadan çok daha fazla içerdiğini göstermektedir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için brokoli önemli bir kalsiyum kaynağı olarak değerlendirilmelidir.

Yukarıda saydıklarımız dışında brokolinin bilinen birçok faydası vardır. İçerdiği yüksek lif ve düşük şeker sayesinde diyabet hastalığına karşı iyi bir yardımcıdır. Lifler kandaki şeker miktarını azalttığı için insülin minimum seviyede tutulabilir. Bunun dışında kadınsal bir hormon olan östrojeni azalttığı için testesteron miktarı artış gösterir. Bu nedenle erkeklerin brokoli tüketmesi önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.