Bitter Çikolata Yemenin Faydaları

Çikolata insanı en mutlu eden yiyecektir.Büyük,küçük demeden herkezin vazgeçilmez yiyeceğidir çikolata.Bitter çikolata yemenin faydaları gün geçtikçe artıyor. Yanlış anlaşılmasın artan çikolatanın faydaları değil, bizim bulduğumuz kanıtlar. Ancak sadece çikolata yemek yetmiyor çikolatanın organik ve bitter olması da gerekiyor. Yani bir çikolata ne kadar koyu renkse içindeki süt ve şeker de o kadar az oluyor, kakaonun sağlığa olan etkisi de o kadar belirgin oluyor. Çikolata diğer maddelerden ne kadar uzaksa kakaoya da o kadar yaklaşıyor. Bitter çikolatanın içindeki %70 – 90 arasındaki kakao oranı çikolatanın hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olmasına neden.

Sütlü çikolatalar adından da anlaşılacağı gibi süt içeriyor. Sütlü çikolata kakaonun sağlığa olan faydasını tersine çeviriyor. Bunun yanında bir de şeker var. Şeker kanserli hücreleri besliyor. Bunun anlamı şu: şekerden uzak durmalısınız.

Ancak çikolatanın sağlığa faydasını anlamak için tıka basa çikolata yemek zorunda değilsiniz. Bir ya da iki parça çikolata sağlık durumunu daha iyi hale getirmek için yeterli. Almanya’da yapılan bir araştırmada 20,000 kişi üzerinde yapılan deneyler sonucu bir kişinin günde 7,5 gram bitter çikolata yemesi kalbin korunmasına epey yardımcı olduğu anlaşılmış.

Bakalım bitter çikolatanın sağlığa faydaları neler:

Bitter çikolata ve sağlık
Bitter çikolata kalp damar hastalıklarından ve felçten koruyor. Bitter çikolata tansiyonu düşürüyor. Böylece kalp krizi ve felç riski de düşmüş oluyor.

Bitter çikolata kolon kanseri riskini düşürüyor. Bitter çikolatada bulunan kakao polifenolleri kolon kanserini önlemeye yardımcı. Bu durum İspanya’da yapılan bir araştırmayla da kesinliğe kavuşturulmuş durumda.

Bitter çikolata sağlık için faydalı yağlar içeriyor. Çikolatanın içinde bulunan yağlar kolesterolü az da olsa düzenleyebilir. Zeytinyağında da bulunan, kalp hastalıklarına iyi gelen ve antioksidan etkisini arttıran yağ asitleri çikolatada da bulunur.

Bitter çikolata glikozu arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bitter çikolata kan şekerini arttırarak obeziteyi ve diyabeti engeller. Çikolata yiyerek diyabet riskini düşürmek çok ironik görünse de siz yine de fazla kaçırmayın.

Bitter çikolata ruh halini düzeltir. Bitter çikolatanın serotonin içerdiğini ve dolayısıyla endorfin üretimini arttırdığını gösteren araştırma sonuçları var. Bunun anlamı şu: bitter çikolata doğal olarak bir antidepresan.

Bitter çikolata beyin fonksiyonlarını arttırır. MR çekiminden kısa süre önce kakaolu içecek içmiş kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre beyin aktivitelerinin arttığı gözlenmiş.

Premenstrual sendromun izlerini siler. Regl dönemi öncesindeki ve sırasındaki adet sancılarını, ruh hali değişiklikleri izlerini silmeye yardımcı olur. Beyler işte kız arkadaşınıza ya da eşinize bitter çikolata almanız için büyük bir neden.

Gördüğünüz gibi en az %70 kakao içeren bitter çikolatanın tadını çıkarmak için birçok neden var. %80 ya da %90 kakao içeren çikolata markaları da var. Ancak unutmayın bahsettiğimiz çikolata çocukken yediğiniz şekerli ve sütlü çikolatalardan çok farklı. Önerdiğimiz çikolata tam olarak tatlı bile olmayan koyu renkli, sütü ve şekeri en az şekilde içeren ve bol miktarda kakaodan oluşan çikolata.

Bir çikolata ne kadar acı olursa faydaları da o kadar fazla. Gerçekten çikolata seven biriyseniz acı veya bitter çikolataya alışmanız çok zor olmayacaktır. Çikolata yerken sağlığınıza da katkısı olsun istiyorsanız sizin için en uygun ve bilgili şekilde yemenizde fayda var.

Kaynak/cevapsepeti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.