Açlık Krizlerinde Ne Yapmalıyız

Hem kadınların hem de erkeklerin, hatta çocukların açlık krizlerine girdikleri, böylece şeker hastalığı ve aşırı kilolara davetiye çıkardıkları da bir gerçek. Mevcut beslenme alışkanlığınızı değiştirmeden bu sahte krizlerden kaçınabileceğinizi sanıyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Zira açlık krizleri genellikle kişi gerçekten acıkmadan ortaya çıkarlar ve bunun temel sebebi yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Dolayısıyla açlık krizinde ne yapmalı sorusunun yanında açlık krizi nasıl önlenir sorusuna da cevap aramaya çalışacağız.

Krizlere girmemizin sebeplerinin en başında devamlı olarak bol şekerli şeyler tüketmek geliyor. Şeker içeren yiyecekler ve içecekler kan şekerimizin de ani bir şekilde hareketlenmesine neden oluyorlar fakat bunun ardından bu defa kan şekerinde aşırı düşüşler meydana geliyor ve dolayısıyla kendimizi yeniden aç gibi hissederek krize giriyoruz. Direkt olarak şekerli yiyeceklerin yanında çok karbonhidrat içeren fast food besinler ve beyaz ekmekler de maalesef kan şekerinin çok hızlı değişmesine neden olurlar. Bu tip ürünlerden olabildiğince uzak durarak bir kaç hafta içerisinde kan şekerinizi normale döndürebilirsiniz.

Ayrıca uyku düzeninizin kötü olması da açlık krizlerinin baş sebepleri arasındadır. Nasıl dediğinizi duyar gibiyiz ancak eminim ki bize hak vereceksiniz. Uykusuzluğun en önemli sonuçlarından bir tanesi enerji kaybıdır ve her gün yetersiz ve düzensiz şekilde uyuduğunuzda vücudunuzun toplaması gereken enerjiyi toplamasına engel olursunuz. Uyku sırasında toplanamayan bu enerjiyi elde etmek isteyen bünyelerimiz ise bu açığı yemek talebiyle çözmeye çalışır. Bu nedenle kesinlikle uyku düzeninizi daha iyi hale getirmeyi ve bol bol uyumayı unutmayın.

Psikolojik durumdaki dengesizlikler de açlık krizlerinin sebepleri arasındadır. Eğer psikolojinizin bozulmasına neden olan bir durumla karşı karşıyaysanız bu durumu bir an önce çözmeye bakmalısınız. Gerek psikiyatristler gerekse de diğer uzman kurum ve kuruluşlardan faydalanarak ruhsal durumunuzu iyileştirmeniz açlık krizlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Eğer kriz geldiyse ve önceden bir önlem alamadıysanız bu krizi bir kaç tane kuruyemiş, meyve veya suyla geçiştirmeye çalışın. Açlık krizlerini sigara, alkol, kahve, çay gibi kafein ve nikotin içeren ürünlerle çözmenizi ise kesinlikle önermiyoruz.
kaynak/kafekadınca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.