Vitaminler Hakkında Bilmeniz Gerekenler


D vitaminin sadece kemikler için faydalı olduğu düşünülürdü. Ancak bilimsel araştırmalar, çok farklı faydaları olduğunu ortaya koydu. Demans( bunama) hastalığı olan kişilerde yapılan araştırmalar, D vitamininin düşük olduğu bulgusunu ortaya çıkardı.

Ne kadar çok vitamin alırsanız, o kadar sağlıklı olacağınızı düşünüyorsanız yanılırsınız. Bazı vitaminler günlük ihtiyacın üzerinde alındıklarında çeşitli sorunlara yol açabiliyorlar. Bunlardan biri de A vitamini! Vücut için son derece önemli olan A vitamininin aşırı alınmasının yarattığı bazı rahatsızlıklar oluyor: Doğum anomalileri, kusma, çift görme, saç kaybı, kemik ve karaciğer dokularının zarar görmesi..

Önerilen A vitamini miktarı kadınlarda 700 mcg., erkeklerde 900 mcg., üst limit ise; 3000 mcg.’dir.

Kadınlar her ay adet döneminde azımsanmayacak kadar demir kaybederler. Bu yüzden, bu dönemde demir içeren besinlerden zengin beslenmek gerekir. Ayrıca doktorunuza danışarak, demir içeren takviyeler de alabilirsiniz. Ancak unutmayın; kalsiyum desteği alıyorsanız, bu iki takviyeyi farklı zamanlarda almanız gerekiyor.

C vitamini denildiğinde hepimizin aklına turunçgiller gelir. Ancak “Acelora” isimli bir meyve var ki; 100 gramında bulunan C vitamini, bir portakalda bulunan C vitamininden 31 kat fazla! Kiraza benzeyen bu meyvenin 100 gramında tam 1.677 mg C vitamini bulunuyor. Acelora, bilinen adıyla Barbados kirazı, Güney ve Orta Amerika’da yetişiyor. Ancak bunun için üzülmeyin çünkü 100 gram portakaldan alacağınız C vitamini, günlük ihtiyacınızın neredeyse hepsini karşılamaya yetiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.